• head-2
  • head-3
  • head-4
  • head-5
  • head-6

Теплиця під плівку з акумуляцією сонячного тепла

teplichka2Під плівку теплиця з акумуляцією сонячного тепла Інженером Н. А. Гавриловим була розроблена система обігріву теплиць з акумуляцією сонячного тепла. Суть її полягає в тому, що вентилятор забирає нагріте повітря з теплиці та проганяє його по трубах, укладених у ґрунт, з яких в охолодженому вигляді він назад надходить в теплицю.

У літню пору в плівкових теплицях повітря сильно нагрівається, що несприятливо відбивається на овочевих культурах. При перегрівах повітря в ґрунт часто буває недостатньо забезпечена теплом, тому сонячне тепло віддається в ґрунті через прокладені в ній труби, зігріваючи її, і потім в охолодженому вигляді знову надходить в теплицю.

В результаті такої циркуляції знімаються надлишкові температури повітря теплиці, а температура ґрунту підвищується. Відбувається накопичення (акумуляція) сонячного тепла в ґрунті. У нічні години йде зворотний процес: внаслідок накопиченого в ґрунті денного тепла підвищується температура повітря в теплиці й дещо знижується її відносна вологість. Н. А. Гавриловим на особистому городі побудована плівкова теплиця розміром 24 м² (3X8 м) за принципом акумуляції тепла в ґрунті.

Вона складається з наступних елементів: дерев'яного каркаса, виготовленого з рейок перетином 3X5; 4X6 см, покритого поліетиленовою плівкою, закріпленою дерев'яними штапиками (по низу теплиці прокладений, цоколь з колод діаметром 18-22 см); на ґрунт укладають азбоцементні труби діаметром 100-200 мм (іноді їх замінюють смугами хвилястого асбестошіфера шириною 25-30 см, складеного у вигляді куреня); двох дверей з протилежних сторін теплиці, обтягнутих поліетиленовою плівкою; звичайного віконного вентилятора потужністю 25-35 Вт, бортів насипних гряд з цегли, опорних фундаментних стовпів перетином 20X20 см, заглиблювати в ґрунт на 50-70 см.

Теплиця розташована коником з півночі на південь. Північний кінець примикає до житлового приміщення, що створює умови для додаткового обігріву теплиці в холодну пору користуючись зі стінками й печі, що обігріває північну стінку в житловому приміщенні. Грядки в теплиці роблять насипними, щоб уникнути підтоплення ґрунтових труб талими водами навесні, а також для зручності догляду за культурами.

Ґрунтові труби засипають зверху глиною шаром 20 см, яка в сирому стані має високу тепломісткість. Поверх шару глини на грядки насипають поживний ґрунт шаром 25 см. Експлуатація такої теплиці показала велику ефективність. За три місяці урожай огірків сортів і гібридів Травневий, ТСХА 1 і Грибовський 2 склав 20-22 кг з 1 м² (на 1 м² було висаджено чотири рослини). Як запилювачі сортів Майського і ТСХА 1 висаджували три-чотири рослини сорту Витончений.

Урожай починали збирати з перших чисел червня, а в роки теплої весни 15-20 травня, закінчувалося плодоношення до початку вересня. Спосіб використання сонячного тепла з акумуляцією в ґрунті повністю себе виправдала.

Середньодобова температура повітря вдень в період з 1 червня по 5 вересня була 25,8 С, максимальна 34,1 С і мінімальна 19,5 С, вночі відповідно-19,6, 23,5 і 15 С. У теплиці протягом усієї вегетації була висока вологість повітря — вдень від 82 до 88% і вночі від 76 до 91%, що особливо сприятливо відбивалося на зростанні й розвитку рослин.

Для укриття споруд з синтетичними плівками, щоб зберегти тепло в нічний час при вирощуванні теплолюбних культур, застосовують непрозорі матеріали плівка, стільниковий полікарбонат та ін.).


Авторские права сайта © 2010-2024 Теплица Нова. Все права защищены.  
Наши партнеры предлагают: ремонт на кузове удаление вмятин без покраски киев СТО